Stres

autori: Frederick Foley, PhD with Jane Sarnoff
Vzájomný vzťah stresových situácií a zhoršení zdravotného stavu /atakov/ pri skleróze multiplex

Je to prirodzené ...
Keď sa naši predkovia ráno vybrali na prechádzku a stretli tigra, mohli utekať alebo bojovať. Obe možnosti znamenali stret s nebezpečenstvom a stres bol ich súčasťou.

V čase nejakého ohrozenia by sme jednoducho bez stresu nemohli robiť skoro nič. V skutočnosti nám stres pomáha dostať sa na koreň veci. Mnoho ľudí podáva pod stresom lepšie výkony. Ale niekedy sa stres stáva, tým čo sám spôsobuje, našim nepriateľom. Vtedy stres sťažuje koncentráciu a znemožňuje prácu.
Dnešné tigre
Stres môže byť vyvolaný zmenami šťastného alebo menej šťastného charakteru. Ľudia môžu byť rovnako vystresovaný v prípade podpory svojho okolia ako aj jej nedostatku. Na stres sme väčšinou upozorňovaný vopred nejakým, nazvime to, alarmom. Niečím podobným ako bol v minulosti tiger. Zvyčajne ale naše ďalšie možnosti nie sú také jednoduché ako vybrať si medzi útekom alebo bojom. Tak napríklad, väčšina ľudí je vystavená stresu už pri perspektíve nutnosti používať francúzsku barlu alebo vozíček. Ak však už je tento stresor prijatý, mnoho ľudí pociťuje z pomoci používania palice alebo inej formy asistenčného prístroja veľkú úľavu.

Stres a SM
Ak trpí človek ktoroukoľvek chronickou chorobou, ruka v ruke s ňou ide i stres. SM nie je v tomto prípade žiadna výnimka. Aj pri SM je mnoho situácií vyvolávajúcich nepotrebný stres:
  • Neistota diagnózy /pred konečným stanovením diagnózy/
  • Neistota pri SM
  • Neviditeľnosť symptómov (which can cause people with MS to question the reality of their own experience)
  • Viditeľnosť symptómov, obzvlášť novo vznikajúcich (na ktoré si pacient ešte nemal čas zvyknúť a nevie čo od nich očakávať)
  • Potreba sa prispôsobiť alebo zmeniť svoje prispôsobenia meniacim sa schopnostiam
  • Finančný stres, stres týkajúci sa zamestnania
  • Vyrovnávanie sa s objavením, alebo s možnosťou prejavenia kognitívnej poruchy
  • Strata kontroly (napr. dysfunkcia močového mechúra)
  • Potreba rozhodnutia sa o spôsobe liečby, prispôsobenie sa liečbe a jej účinkom
Zvyšuje stres riziko vzniku ataku alebo pôsobí dlhodobo na vývoj choroby?
Mnoho ľudí s SM cíti silnú spojitosť stresu a SM. Iní si zase myslia, že kontrolovanie stresu má na chorobu pozitívne vplyv. Je tu ešte jedna skupina ľudí. Tá si myslí, že stres nemá na SM žiadny vplyv. Vedecky povedané, porota je nerozhodná. Vzťah stresu, začiatku SM alebo zhoršení zdravotného stavu /ZS/ sa pri SM považuje za možný, ale zatiaľ žiadna vedecká štúdia tento priamy súvis nedokázala. Môže stresová situácia vyvolať poškodenie nervov a vznik SM lézií? Môže stres spôsobovať ich množenie? Na pochopenie takejto možnosti je potrebné pochopiť podstatu vzťahu: SM - stres.
Môže stres zhoršovať symptómy SM?
Mnoho ľudí so SM to potvrdzuje. Symptómy SM sa u nich výraznejšie prejavujú práve počas stresových situácií. Keď stres pominie, symptómy „obťažujú“ menej a sú tak menej znepokojúce. To by sa mohlo preukázať pozorovaním stresu a jeho napodobením.

Počas stresu je na myslenie, riešenie problému aj na udržanie chodu denného života, potrebné sústrediť viac energie. Tak napr., schopnosť byť pacientom a zároveň členom rodiny sa často po namáhavom dni stráca. Symptómy SM počas stresujúcich situácií alebo v napätých chvíľach môžeme cítiť viac preto, pretože energiu na zvládnutie konkrétneho problému sme už minuli.

Všetci máme len obmedzené množstvo energie. V ťažkých situáciách môže prísun tejto energie dočasne „vyschnúť“. V tej chvíli je aj zvládanie tých najmenej zaťažujúcich úkonov namáhavé. V žiadnom prípade by sme sa ale stresu nemali úplne vyhýbať. Môžeme sa však naučiť znižovať jeho intenzitu tak aby jeho vplyv bol pre nás prínosom a nie hrozbou.
preklad: Ing. Marek Daniel-Čarný


1| 2| 3| 4 5

Prešovský klub sclerosis multiplex
www.klubsmvpo.szm.sk